Burak Kasapoğlu

Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biri olan İzmir’in her yerinde ayrı ayrı fotoğraf çekimi yapmanın zevki içindeyim. 

Uzun Pozlama İle Çekim

Uzun pozlama tekniği uygulayabilmek için enstantane değerimizin düşük olması gerekmektedir. Enstantane, diyaframdan geçen ışığın sensör üzerinde kalması gereken süre demektir. Demek oluyor ki çekeceğimiz nesneyi sensör üzerinde minimum ortalama 1/15sn gibi bir süre ile pozlayarak bunu elde edebiliriz.

Uzun Pozlamanın Özellikleri

Uzun pozlama yaparken en önemli husus enstantane hızımızdır. Uzun pozlama tekniği uygulanırken enstantane değerleri genellikle 1/8000sn- 30sn arasında değişkenlik gösterebilmektedir. Bu süre aralığın da 1/15 saniye değerini uzun pozlama başlangıcı olarak belirleyebiliriz. 1/15 saniyenin altında ki 1/10, 1/4, 1/2 , 1’’, 2’’, 4’’ …. 30’’ gibi her değer bize uzun pozlanmış fotoğraf etkisini verecektir.

Scale and impact

Uzun pozlama fotoğrafları çekeceğiniz zaman 30sn’nin daha da üzerinde bir enstantane değeri kullanmak istediğinizde makinelerimizde bulunan Bulb moduna geçmemiz gerekmektedir. Bu mod artık makinesinin bir süre sınırı olmadan 30 saniyenin üzerine çıkabildiğimiz bir moddur. 1dk, 5dk, 10dk, 30dk gibi daha uzun enstantane sürelerini kullanabiliriz.